ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

«Διπλό» μέσα στο ΣΕΦ και πρόκριση για τους «πράσινους»

2015-10-09 09:05

Ο Παναθηναϊκός «μπλόκαρε» τον Ολυμπιακό στην 4η περίοδο και… άλωσε με 70-64 το ΣΕΦ, «σφραγίζοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

«Πράσινο» βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι των «αιωνίων» στη φετινή σεζόν! Με ένα σερί 15-0 στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία σπουδαία νίκη με 70-64 επί του Ολυμπιακού στο άδειο ΣΕΦ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στις τρεις πρώτες περιόδους (14-12, 26-26, 44-44), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» ξέφυγαν με το… καλημέρα στους 15 πόντους (44-59), γεγονός που έκρινε και την αναμέτρηση.

Κορυφαίοι επιθετικά για την ομάδα του «τριφυλλιού» ήταν οι Διαμαντίδης (16π.), Φελντέιν (14π.) και Γιάνκοβιτς (12π.). Για τους Πειραιώτες κορυφαίος ήταν ο Πρίντεζης, που σημείωσε 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Λοτζέσκι με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΟΣΦΠ - ΠΑΟ - μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-2, όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 7-0, βρέθηκαν μπροστά με 8-9, πριν ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα οι Πειραιώτες στο τέλος της περιόδου (14-12). Ίδια ήταν περίπου η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, όπου παρέμεινε το χαμηλό σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 18-14, οι «πράσινοι» απάντησαν και πέρασαν εκ νέου μπροστά με 18-21, ενώ το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (26-26).

Εκατέρωθεν εναλλαγές στο σκορ (31-28, 31-34, 33-38) υπήρξαν και στην τρίτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε με σκορ 44-44. Ωστόσο, στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς έτρεξε ένα σερί 15-0, ξεφεύγοντας με 44-59 στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο -8 (53-61), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη-πρόκριση με το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 44-44, 64-70.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 2 (5 α), Στρόμπερι 4, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 19, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 2, Χάκετ 4, Λοτζέσκι 14 (7ρ), Αθηναίου.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 8, Γιάνκοβιτς 12 (1), Φώτσης 2 (6ρ), Ραντούλιτσα 4, Φέλντεϊν 14, Διαμαντίδης 16 (1), Γκιστ 4, Καλάθης 7 (6ρ, 4 α), Κούζμιτς 3.